„Az ősembertan tudományának
az egynegyede embertan,
az egynegyede őslénytan,
az egynegyede régészet,
az utolsó negyede pedig
képzelőerőből, intuícióból,
kemény munkából
és jó szerencséből áll.”
Koenigswald
Az értékes régészeti leleteket éppúgy, mint a tudomány számára legfontosabb sírokat, általában nem a szakemberek találják meg, ők többnyire csak időben történő bejelentés nyomán tárják fel a lelőhelyet.
Magyarországon különböző korokból sok millió ember van eltemetve (hozzávetőleges számítások szerint 20-50 millió csontváz a honfoglalásig). A sírok megtalálásának másik módja: a tudományos, tervszerű kutatás.
Nemek meghatározása csontvázleleteken
A legnagyobb nehézséget az adja, hogy a férfias férfiak és nőies nők között vannak nőies férfiak és férfias nők. A történeti embertan ezért arra törekszik, hogy megállapításait lehetőleg objektív, minden esetben használható kémiai, szövettani, reorológiai, stb. vizsgálatokra alapozza:
- férfi és nő csontvázának alapvető különbözőségei (csontok mérete, súlya, tarajok fejlettsége, csontfal vastagsága)
- elkülönítő jellegek a koponyán, állkapcson, medencén
- kémiai nem-meghatározás: alapja a csont kalcium-citrát összetétele
Életkor meghatározása
Hogy a történeti korokban élt emberek életkorára következtethessünk, előbb meg kell ismernünk a ma élő emberek csontjait, fogait, tehát mindazt, ami megmaradt a régen élt emberekből.
Néhány tényező ismeretében még közelebb jutunk az igazsághoz és a zavaró tényezőket is kiküszöbölhetjük: ilyenek a betegségek és a típusok. A fajtabeli hovatartozás a pontos életkor-meghatározás előfeltétele.
Példa arra, hogyan történik valamely csontváz életkorának a meghatározása:
Ha a csontváz
– a fogak kopása alapján: | 30 éves |
– a koponyavarratok alapján: | 32 éves |
– a karcsont erővonalai alapján: | 28 éves |
– a combcsont erővonalai alapján: | 28 éves |
– a szeméremcsont felszíne alapján: | 36 éves |
– kémiai vizsgálatok alapján: | 25 éves |
A matematikai középérték (kerekítve): | 30 éves |
Az eltéréseknek minden esetben biológiai okai vannak.
Az orvos a beteggel azért foglalkozik, hogy meggyógyítsa, az antropológus pedig igyekszik a csonton is nyomot hagyó betegségeket felismerni.
Végső soron itt nem is paleopatológiáról van szó, hanem patológiás elváltozásokról régi csontokon.
Igen fontos a betegségeknek más betegségekkel való kapcsolata. A mai betegségeknek jelentős része megvolt már a történeti korszakokban is. Régebben nagyobb volt a halálozási arány a harcok, a vadászat, a vitaminhiány, a fertőzések, stb. következtében. Más volt az életmód, mások voltak tehát a betegségek arányai is.
A paleopatológia – mint sok tudomány – előbb csak érdekességeket, kuriózumokat gyűjtött:
Edwin Smith – papíruszok, Hippokratesz írásai, stb., sok-sok betegségről számolnak be. Csang-Csung Csing a tífuszról ír, Thuküddiész Artheisst pusztító járványról. Számos egyéb írásból megállapítható a skarlát, a hímlő, az influenza, a tífusz, stb. fontos kórisméje. Korabeli szobrok, féldomborművek is sok betegségről tanúskodnak.
A foglalkozási betegségek ma sem ismeretlenek:
- az ainuk feje lapos, keresztárok van rajta, mert nehéz súlyokat viselnek a fejükön,
- akik egész életükben sokat guggolnak, azoknak a sípcsont alsó végén jellegzetes guggolófelszín alakul ki, elváltoznak a lábközépcsontok,
- a Baleár szigeteken a fegyveresek felkarján a deltaizom tapadási helye ketté van osztva a hosszú és nehéz, felkarra támasztott fegyvereik helyétől,
- akik erősen használták az alkarjaikat (nehéz súlyok, monoton munka), azoknak a felkar ízülési felszínén még ma is gyakran nyílás van, amelyeket a singcsont koronanyúlványa okoz,
- a tukunai és amazóniai indiánok keze deformálódott az állandó kenuzástól, lábuk pedig elsorvadt a kenuban való guggoló üléstől,
- Egyiptomból, a Ptolemaiosz-korszak előtti időkből került elő egy lány csontváza. Csigolyái ék alakúra deformálódtak, ellaposodtak, a bordák alakja is megváltozott. A lány akrobata volt.
A kiásott temetőkből alig kerülnek elő törpék, testileg deformáltak, értelmi zavarban szenvedő gyermekek csontvázai. Valószínűleg nem tűrték meg e betegségeket.
Paleotraumatológia
Az ember nemcsak az állatoknak, hanem társainak a fejét is beverte szerszámaival. Kőbalta, buzogány, dárda és kard egyaránt szerepelt.
Az újkőkorból származó aránylag kevés leleten Le Baron már 1881-ben 54 esetben talált koponyasebet, nemegyszer orvosi beavatkozást, amennyiben a nyomott töréseknél a szilánkot eltávolították, a sebet kikerekítették, s így a sebszélek begyógyultak.
A fejlett sebészeti ismeretek magyarázzák meg Egyiptomban a koponyasérülések gyakori gyógyulását.
A kézibalta és a parittyakövek által okozott koponyasebet az ősi dél-amerikai indiánok is sikeresen kezelték.
A kóros csontképződésnek több formáját ismerjük. Oka idült keringési zavar is lehet. A történelem egyik legkorábbi kóros csontnövekedése (hyperostosia) a Dithecanthropus combcsontján fordul elő. E nagy tarajos csonttöblet nem akadályozta őt a mozgásban. Ezt Schwalbe bizonyította, aki táncmestert boncolt, combcsontján hasonló kinövéssel.
Lovagló népek körében gyakori a combcsont felső-belső oldalán a lovaglással járó állandó feszítés és mikrotraumák következtében kialakult metapláziás csontképződés hatására létrejött ún. lovaglócsont.
A kóros csontleépítés a túlzott csontképződés ellentéte. A csontfaló sejtek a csont szélét megemésztik, és a felszínen mélyedéseket okoznak. Tetemes sorvadás esetén a csont kilyukadhat, áttetszővé válhat.
- Ásatag csontanyagon a csonttermelés, illetve a csontpusztulás az egyedüli biztos tünet, amelynek alapján a csontdaganatokat felismerhetjük.
- Reumás elváltozásokat találtak számos egyiptomi múmián.
- László Gyula csongrádfelgyői ásatása alkalmával veseköveket találtak egy X. századi csontváznál.
- Gondos megfigyeléssel megtalálhatók sokszor a medencében még az epekövek is (egyiptomi leletek).
- Számos vesekő került elő i. e. 1000-ből egy kosárfonó múmiájából.
A betegségek megállapításában egyre nagyobb szerepet játszanak a csontokból készített szövettani, valamint a szerves és szervetlen anyagokra egyaránt kiterjedő gondos kémiai vizsgálatok.