A vázrendszer legjellemzőbb szövete a csontszövet. Oszteocitákból, alapállományból, kollagén kötőanyagokból és különböző sókból (mészsók) épül fel.
A sók a csont keménységét és szilárdságát biztosítják. A sót vesztett (dekalcinált) csont hajlékony. Az elégtelen mészképzodés vitaminhiány, illetve hormonzavar következménye. A hiányos mészképződés a csont teljes lágyulásához vezethet.
Nemcsak a sók, hanem az organikus alkotóelemek is felelősek a csont szilárdságáért. Ezek elégtelensége a csont rugalmasságának elvesztését eredményezi. Így a csont törékennyé válik és többé nem terhelhető.
A sók és a kollagénfibrillumok aránya az élet folyamán állandóan változik.
A csont szervesanyagtartalma mesterségesen, hevítéssel (kalcinálás) eltávolítható (lásd Érdekességek – csontpor).
A csontfejlődés a csontépítok (osteoblastok) segítségével valósul meg. Az osteoblasztokból fejlődnek ki a csontsejtek (osteociták). Minden csontosodási folyamatban a csontbontó (osteoclastok) sejtek is közreműködnek. Ezek az elhalt, működésképtelen sejteket bontják le. E folyamat kapcsán az ember élete végéig kb. 10-szer „cseréli le” a teljes csontvázát.
Csontosodások
- – direkt csontosodás
- – helyettesítő (porcos) csontosodás
1. kötőszövetes csontfejlődés. A kezdetleges rostos csont a továbbiakban lemezes csonttá épül át (pl. koponyacsontok, kulcscsont).
2. A csontváz porcosan előlépett darabja szükséges, ami csonttá építi át. Növekedés csak addig lehetséges, amíg a porc jelen van.
Csontok fajtái:
Hosszú csontok: | Testből és végdarabokból áll. Középrésze velőüreget foglal magába, ami vörös vagy sárga csontvelőt tartalmaz. Ezért velőscsont. |
Lapos csontok: | A lapocka és a különböző koponyacsontok tartoznak ide. |
Rövid csontok: | Ide tartoznak a kéztőcsontok. |
Szabálytalan csontok: | Pl. a csigolyák. Az előző három csoport egyikébe sem sorolhatók. |
Légtartalmú csontok: | Ilyen a koponyacsontok közül a rostacsont, és a felső állkapocscsont, melyekre a nyálkahártyával borított légtartó üregek jellemzőek. |
A csontok fajtái
A csonthártya
A csontot az ízületi felszínek kivételével mindenütt csonthártya vonja be, ami vér- és nyirokerekben, idegekben bővelkedik. Utóbbiaknak köszönhető a csontok ütődése utáni fájdalom. Csonttörések után a csonthártya felől indul meg a csontképzodés.
A csontváz
A csontok együttesen csontvázat alkotnak, mely az ízületekkel együtt a mozgás passzív szervrendszerét képezi, és az izomzat segítségével mozogni is képes. A csontváz a gerincesek belső váza. Felnőtt ember csontváza 206 csontból áll, ehhez csatlakozik még – egyénenként váltakozó számban – úgynevezett járulékos csont is. Gyermekkorban a csontok száma nagyobb, mert több csont különálló elemek összeforradásából keletkezik, mely folyamat általában a 18. életévig nem fejeződik be.
A csontváz súlya felnőtt férfinél kb. 12 kg, nőknél kb.10 kg.
A csontvázrendszernek négy fontos szerepét ismerjük:
- testünk belső szilárd vázát alkotja, meghatározza méreteit, alakját,
- testüregeket határol, védi a bennük elhelyezkedő szerveket,
- mozgás passzív szerve,
- szivacsos állományában találjuk a legfontosabb vérképző szervünket, a vörös csontvelőt.